RADYO1959 MANİFESTOSU

RADYO1959 KAR AMACI GÜTMEYEN BİR KURULUŞTUR. GÖNÜLLÜLÜĞÜN ESAS OLDUĞU ORTAK BİR PROJE, KOLEKTİF BİR OLUŞUM, AMATÖR BİR İNTERNET RADYOSUDUR. SİYASİ BİR PARTİ, ÖRGÜT, SİVİL TOPLUM KURULUŞU GİBİ HAREKET ETMEZ. BİR SİYASİ GÖRÜŞÜ YOKTUR. AYRICA SİYASİ PARTİ, CEPHE, OLUŞUM İLE ORGANİK BAĞ KURMAZ. AÇIKÇA DESTEKLEMEZ. HERHANGİ BİR “İZM”İN VE DOKTRİNİN PEŞİNDEN GİTMEZ.

 

RADYO1959 YÖNETİCİLERİ, YAYINCILARI, PROGRAMCILARI VE DJ’LERİ MADDİ MENFAAT TALEP ETMEKSİZİN SADECE GÖNÜLLÜLÜK, YAPTIKLARI İŞTEN KEYİF ALMA VE KİŞİSEL SORUMLULUK İLKESİ İLE GÖREV ALIRLAR.

 

RADYO1959 DA HİÇ KİMSEYE ZORLAMA, DAYATMA, KISITLAMA, BUYURMA GİBİ YÖNTEMLER KULLANILMAZ. DJ’LERE YAYIN ALMALARI VEYA BIRAKMALARI İÇİN BASKI YAPILMAZ. RADYO1959’DA GÖREV ALAN YÖNETİCİLER, YAYIN ALAN YAYINCILAR SADECE BU MANİFESTO KURALLARINA UYMAKLA YÜKÜMLÜDÜRLER. YAYINDA ESAS OLAN OTOKONTROL’DÜR. YÖNETİCİLER TALİMATLARI BU MANİFESTOYA VE KURALLARA UYGUN VERİR.

 

RADYO1959 ÖZGÜRLÜKÇÜ, EŞİTLİKÇİ, BAĞIMSIZ, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ, HALKLARIN KARDEŞLİĞİNİ SAVUNAN, ANTİ-EMPARYALİST, YURTSEVER, İLERİCİ, DEMOKRAT BİR RADYODUR. BU İLKELERİNİ DESTEKLEYEN HER OLUŞUMA KENDİ ALANINDA DESTEK VERİR.

 

RADYO1959 TEMEL İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE, GEZEGENDE YAŞAYAN TÜM CANLILARA, ÇEVREYE SAYGILI BİR RADYO OLMA İLKESİNİ SAVUNUR. YAYINLARINDA BU İLKELERE VE İNSANA SAYGIYI, SEVGİYİ, HİZMETİ ESAS ALIR.

 

RADYO1959 İNSANLIK DÜŞMANI, IRKÇI, ŞOVENİST, SİYONİST, DİN, DİL, IRK, MİLLET, YÖRE, ÜLKE, RENK, CİNSİYET, ETNİK KÖKEN AYRIMI YAPAN, BU AYRIMLARI ÖVEN, KATEGORİZE EDEN, AYRIMCI, ÖTEKİLEŞTİRİCİ TÜM İDEOLOJİLERİ KARŞISINA ALIR.

 

RADYO1959 TEMEL İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ, DEMOKRATLIK, EVRENSEL DEĞERLER DIŞINDA HİÇ BİR İDEOLOJİYE BAĞIMLI DEĞİLDİR.

 

RADYO1959 SANSÜRSÜZ, ÖZGÜR BİR RADYODUR. ÖZGÜRLÜĞÜNÜN, DİĞERLERİNİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BAŞLADIĞI YERDE BİTTİĞİNİ BİLİR VE BUNA HASSASİYET GÖSTERİR.

 

RADYO1959 HİÇ BİR KURULUŞU, KURUMU, YAPIYI, KİŞİYİ, GRUBU, ZÜMREYİ, KÜLTÜRÜ, DİLİ, DİNİ, IRKI HEDEF ALMAZ. SUÇLAMAZ, SAVUNMAZ, YARGILAMAZ. DJ’LER YAYINLARINDA ÇALDIKLARI MÜZİKLERDE HİÇ BİR DİLİ YASAKLAYIP KISITLAYAMAZ.

 

RADYO1959 TÜM İNSANLIĞIN, HALKLARIN, IRKLARIN KARDEŞ OLDUĞUNU BİLİR VE SAVUNUR. TÜM HALKLARIN MÜZİKLERİ, KÜLTÜRLERİ, DİLLERİ ÖZGÜRCE YER ALIR.

 

RADYO1959 GENEL AHLAK KURALLARINA UYAR, HAKARET, KÜFÜR, AŞAĞILAMA, KARALAMA İÇEREN YAYINLAR YAPMAZ.

 

RADYO1959 ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNE ÖNEM VERİR. SAYGI DUYAR, DEŞİFRE ETMEZ. ETTİRMEZ.

 

RADYO1959 ŞİDDETE VE TERÖRE KARŞIDIR, ŞİDDETİ ÖVEN YÜCELTEN, AMAÇ VE ARAÇ EDİNEN HİÇ BİR DÜŞÜNCE İLE MUHATAP OLMAZ. HAKİM OLDUĞU GRUPLARDA BU TÜR YAYIN VE PAYLAŞIMLARA İZİN VERMEZ

 

RADYO1959 “YOLU BARIŞTAN, SEVGİDEN VE DOSTLUKTAN GEÇENLERİN RADYOSU” ŞİARINI BENİMSEMİŞTİR.

 

RADYO1959 İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE ÖNEM VERİR. TÜM FİKİRLERE KARŞI SAYGILIDIR. ANCAK BU İLKE, İNSANLIK KARŞITI, DÜŞMANI DÜŞÜNCELERE SAYGI DUYMASINI, BUNLARIN İFADE EDİLMESİNE İZİN VERMESİNİ DE GEREKTİRMEZ.

 

RADYO1959 İLKESEL OLARAK KİŞİLERİ, KURUMLARI, ÖRGÜTLERİ SUÇLAMAZ, HAKLARINDA ELEŞTİRİ YAPMAZ. RADYO1959’A KARŞI AÇIK TAVIRLARI DAHİ OLSA KİŞİLERİ HEDEF ve MUHATAP OLARAK ALMAZ. YAYINLARINDAN DOLAYI CEVAP HAKKI DOĞDUĞUNU İDDİA EDENLERİN TALEBİ GEÇERLİ İSE BU HAKKI VERİR.

 

RADYO1959 HİÇ BİR SAVAŞI, KONUSU, AMACI, HEDEFİ NE OLURSA OLSUN SAVUNMAZ. RADYO1959 BARIŞ YANLISI, SEVDALISI BİR RADYODUR. TÜM DÜNYADA BARIŞI KOŞULSUZ SAVUNUR.

 

RADYO1959 MÜZİĞİN EVRENSEL OLDUĞUNU, İNSANLIĞIN ORTAK BİR DİLİ OLDUĞUNU BİLİR. MÜZİKTE AYRIM YAPMAZ, AMA MÜZİĞİ, SANATI, TOPLUMU UYUTMAK, YOZLAŞTIRMAK, SAVAŞI KIŞKIRTMAK, ŞİDDETİ YAYMAK, ÖLÜMLERİ SAVUNMAK, ŞAVAŞI ÖVMEK, BARIŞI YERMEK, KÜLTÜRÜ YOZLAŞTIRMAK, ASİMİLE ETMEK, BELLİ BİR IRKI, DİLİ, DİNİ, SİYASİ OLUŞUMU, POLİTİKACIYI VEYA ÖRGÜTÜ ÖVMEK/TANITMAK İÇİN YAPILMASINA, ARAÇ OLARAK KULLANILMASINA VE YAPANLARA KARŞIDIR. YAYINLARINDA ASLA BU TÜR MÜZİKLERE YER VERMEZ, ARACI OLMAZ.

 

RADYO1959 TÜM DİĞER RADYOLARI, BENZER İLKELERİNİ SAVUNAN GRUPLARI KARDEŞ OLARAK BİLİR. ONUN İÇİN İFADEYİ ÖZGÜR KILAN, MÜZİKLERİ DUYURAN HER RADYO/GRUP SAYGI DEĞERDİR, GEREKLİDİR. ONLARI KENDİNE RAKİP OLARAK GÖRMEZ, ONLARI, YÖNETİCİLERİNİ, YAYINCILARINI, DJ’LERİNİ, ÜYELERİNİ YAYINLARINDA ELEŞTİRMEZ. YAPTIKLARI YAYINLARINI, TÜZEL KİŞİLİKLERİNİ SUÇLAMAZ. YARGILAMAZ. ELİNDEN GELEN HER TÜRLÜ YARDIMI YAPAR.

 

RADYO1959 SANATÇILARA VE TELİF HAKLARINA SAYGILIDIR. VAROLUŞUNU ONLARA BORÇLUDUR. ALBÜMLERİNİ, ESERLERİNİ TANITIR. DİNLEYİCİLERİNİN, ESERLERİN YASAL CD LERİNİ SATIN ALMASI İÇİN TELKİN VE TAVSİYEDE BULUNUR. REKLAMLARINI GÖNÜLLÜ OLARAK YAPAR. SANATÇILARIN ESERLERİNİ ÇALARAK PARA KAZANAN, REKLAM GELİRİ ELDE EDEREK SPEKÜLATE EDEN BİR RADYO DEĞİLDİR. ASLA GELİR ELDE ETMEYE YÖNELİK YAYIN YAPMAZ. ESERLERİNİ DİJİTAL ORTAMLARDA, TEMİN EDİLEBİLİR VEYA İNDİRİLEBİLİR BİR ŞEKİLDE PAYLAŞMAZ VE DAĞITMAZ.

 

RADYO1959 DUYARLI BİR RADYODUR AMA BU DUYARLILIK ÜZERİNE SİYASET YAPMAZ SADECE DOĞRU BİLDİKLERİNİ VE EVRENSEL DEĞERLERİ SAVUNUR.

 

RADYO1959 ASPARAGAS HABERLERE YER VERMEZ. GERÇEKLERDEN UZAKLAŞMAZ.. GERÇEK OLMAYAN HİÇ BİR BİLGİ VE HABER YAYINLAMAZ. KIŞKIRTICI YAYIN YAPMAZ. KARŞI ÇIKTIĞI KONULARI FİKİR ARENASINDA TARTIŞIR. HAKKINDA HABER VE SUÇLAMA YAPILANLARA SÖZ HAKKI VERİR. TEKZİP YAPMAKTAN GOCUNMAZ.

 

RADYO1959 EVRENİN TÜM SESLERİNİ, RENKLERİNİ VE TİTREŞİMLERİNİ MİKROFONLARINDAN İLETMEYİ İLKE VE GÖREV EDİNMİŞTİR. İLKELERİNE, KURALLARINA UYDUĞU MÜDDETÇE HİÇ BİR MÜZİK TÜRÜNDE AYRIM VE TERCİH YAPMAZ.

 

RADYO1959 YAYIN İLKE VE KURALLARINA SAHİP, ÖZGÜN, AMATÖR AMA PROFESYONEL BİR ANLAYIŞLA YAYIN YAPAN BAĞIMSIZ, ÖZGÜR, EVRENSEL BİR RADYODUR. HİÇ BİR ZÜMREYE, KURULUŞA, TOPLULUĞA, IRKA, MİLLETE, DİNE, MEZHEBE, SİYASİ PARTİYE, TİCARİ KURULUŞA, SANATÇIYA, VAKFA AİT DEĞİLDİR.

 

RADYO1959 HERKESE AÇIKTIR, DİNLEYİCİLERİNİ, GRUBUNA, WEB SİTELERİNE GELEN ÜYELERİNİ GİYİMLERİNE, CİNSEL TERCİHLERİNE, STATÜLERİNE, SOSYAL KONUMLARINA, POLİTİK GÖRÜŞLERİNE, MÜZİK TERCİHLERİNE GÖRE SEÇMEZ. ÜYELERİNİ BU ŞEKİLDE AYRICALIĞA, DIŞLAMAYA TABİ TUTMAZ.

 

RADYO1959 KESİNLİKLE BAĞIŞ, AİDAT VE YARDIM TOPLAMAZ. DİNLEYENLERİNDEN MADDİ DESTEK TALEP ETMEZ. GİZLİ VEYA AÇIK REKLAM ALMAZ. WEB SİTELERİNE GİRENLERİ TİCARİ AMAÇLI BAŞKA SİTELERE YÖNLENDİRMEZ. RADYO YAYINLARINI DİNLEMEK TAMAMEN ÜCRETSİZDİR. HİÇ BİR SURETTE GELİR ELDE ETMEYE YÖNELİK FAALİYETLERDE BULUNMAZ. GİDERLERİ TAMAMEN RADYO KURUCUSU TARAFINDAN KARŞILANIR.

 

RADYO1959 MİKROFONLARINA KONUK OLAN HERKES YASALAR KARŞISINDA SUÇ TEŞKİL ETMEDİKÇE ÖZGÜRCE DÜŞÜNCELERİNİ SAVUNABİLİRLER. KONUKLARIN/YAYINCILARIN/YÖNETİCİLERİNİN KİŞİSEL GÖRÜŞLERİ RADYO1959’U BAĞLAMAZ. SİYASİ VEYA KÜLTÜREL BAKIŞ AÇISINI BELİRLEMEZ, ONU İFADE ETMEZ.

 

RADYO1959 EVRENSEL BİR RADYODUR. BU ÖZELLİĞİ İLE ÖVÜNÜR VE BU YÖNÜNDEN KESİNLİKLE TAVİZ VERMEZ.

 

Radyo1959 Yönetimi