Radyo1959 Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Radyo1959 hakkında sıkça sorulan soruları bir başlık altında topladık. Lütfen ilgili soruya tıklayınız.

Radyo1959'u Nasıl Dinlerim?

Radyo1959 gelişmiş bir internet radyosudur. Dünyanın her yerinden radyo1959.com linkinden dinleyebilirsiniz. Dinleme için ekstra bir şeyler yapmanıza, ek programlar yüklemenize gerek yok. Sayfa bir kaç saniye içerisinde yüklenince müziğin sesini duyacaksınız.

Radyo1959'u telefon ve tabletlerden dinleyebilir miyim?

Elbette. Radyo1959’u rahatlıkla IOS, ANRDOID ve WIN işletim sistemli telefon ve tabletlerden dinleyebilirsiniz. Radyo1959’u telefonlarınızdan dinlerken özellikle Android işletim sistemli telefonlar için tel.radyo1959.com basit radyomuzu öneriyoruz. Ayrıca daha hızlı bağlantı için play.radyo1959.com sitemizi de deneyebilirsiniz.

Radyo Dinlemek İnternet Kotamı Etkiler mi?

Evet. İnternet üzerinde yaptığınız her işlem internet kotanızı etkiler. Genellikle büyük boyutta dosyalar indiremeniz, youtube, vimeo gibi sitelerden video izlemeniz internet kotanızı hızlı bir şekilde azaltır. Radyo1959 64 kbs üzerinden yayın yapmaktadır. Yani saniyede 64 kbit veri indiriyorsunuz demektir. Yurt dışındaki radyoların iki katı hızda 128 kbs ve daha büyük verilerle yayın yaptığına baktığımızda Türkiye koşullarına uygun en makul bir yayın kuşağında yayın yapıyoruz. Kıyaslamanız için örnek verelim: Youtube den bir HD film izlemeniz saniyede 1000 kbs üzerinde veri akışı verdiğini düşünürsek bir radyo için son derece makul bir data akışı ile yayınlarımızı dinliyorsunuz.

Radyo Yayınlarınıza Reklam Alıyor musunuz?

Hayır. Tamamen amatör bir organizasyon olan Radyo1959 da yayınlarımıza reklam almıyoruz. Ancak, ilke ve manifestomuza uygun faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının reklamlarını gönüllü olarak yapabiliyoruz. (Hayvan hakları, Çevre koruma , Hasta, Yaşlı, Çocuk ve benzeri aktivist ve yardım amaçlı STK lar gibi)

Katılmıcı, interaktif yayıncılık ne demek?

Radyo yayınlarına bilfiil sesinizle, üretiminizle, paylaşımınızla katılımda bulunmanız demek. Yayındaki DJ ile irtibat halinde karşılıklı iletişim halinde olmanız demek. Yayınlarımıza katılarak tüm dinleyenlerle paylaşımda bulunmanız demek.

Radyonuza ben de katılımda bulunabilir miyim?

Elbette. Radyomuza sesinizle, deneme yazılarınızla, şiirlerinizle, grafiklerinizle, cıngıllarınızla, şarkılarınızla veya DJ lik yaparak katılımda bulunabilirsiniz. Dj’lik için DJ Başvuru Formunu kullanmanız gerekir. Bizimle diğer tüm konularda irtibat kurmak için İletişim Formunu kullanın.

Radyonuzda Görev alan yayıncılar ücret alıyor mu?

Hayır. Radyomuzda görev alan DJ ler, yayıncılar, program yapımcıları ve teknik ekip kesinlikle herhangi bir ücret almamaktadırlar. Tüm faaliyetler gönüllülük ilkesine göre yapılır.

Radyo1959 Evrensel Radyodur diyorsunuz Nedir Evrensel olmak?

Evrensel değerler, tüm dünyada kabul görmüş genel ve geçer değerler dizisidir. Radyo1959 evrensel bir radyodur. Ulusal bir radyo değildir. Dolayısıyla tüm evrensel değerlere inanır ve onları savunur. Örneğin eşitlik, özgürlük, adalet, ifade özgürlüğü, insan hakları evrensel değerlerdir. Müzik evrensel bir dildir. Müziğin her dilden olanı hiç bir kısıtlama olmaksızın radyomuzda çalınır.

Yayınlara katılabilir miyim?

Elbette… Katılımcı yayın yapan DJ lerimizin yayınlarına katılabilirsiniz. İstek yayınlarına katılarak istek yapabilirsiniz. Her yayına katılamazsınız. DJ lerin katılımcı yayın yapmaları veya katılacağınız yayının istek yayını olması şart. Yayınlarımıza telefon veya skype aracılığıyla katılabilirsiniz. Gerekli irtibat bilgileri ana sayfamızda mevcuttur.

Yayın kesiliyor Ne Yapmalıyım?

İnternet radyolarının en büyük handikabı bağlantının internet üzerinden yapılması nedeniyle yaşanılan kopukluklardır. Maalesef bu konu henüz çözümsüz. Kendi internetinizde, radyonun yayın yaptığı sunucuda veya yayın yapan DJ in internetinde yaşanan kesintiler radyo yayınını susturmaktadır. Teknik olarak internet kesintisi geçmiş olsa da yayın kendiliğinden geri gelmeyebilir. Bu durumda sayfayı yenilemeniz gerekecektir. F5 tuşuna basarak sayfanızı yenileyebilirsiniz. Sayfa yüklenince yayının sesini tekrar duyacaksınız.

Yayını ve Sitenizi en iyi hangi tarayıcı ile izlerim?

Sitemiz ve radyomuz için önereceğimiz tarayıcı Google-Chrome’dur. İnternet Explorer’ın bazı eski sürümleri ile sadece bizim sitemizde değil tüm sitelerde sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca radyomuzu Firefox tarayıcıdan da rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Ayrıca IOS(Safari) ve Android (Google-Chrome- Mobil) telefon/tablet tarayıcılarından da uyumlu olarak sitemizi takip edip radyomuzu dinleyebilirsiniz.

Radyonuz dinleyenlerden ücret/bağış alıyor mu?

Kesinlikle hayır. Radyo1959’un tüm giderleri sadece radyo sahibi tarafından karşılanmaktadır. Herhangi bir sebep ve gerekçe altında ayni veya nakdi yardım, bağış, aidat v.s. ücret alınmamaktadır.

Radyonuzdan şarkı isteğinde bulunabilir miyim?

Elbette. İstek yayını yapan DJ lerimizden istediğiniz şarkıyı çalması ve mesajınızı okuması için istekte bulunabilirsiniz. Bunun için İstek hattımızı kullanabilirsiniz..

İstek yaptım ama DJ Çalmadı?

Yapılan tüm istekler istek programı içerisinde eksiksiz çalınır. Eğer isteğiniz çalınmamış ise;

  • DJ istek yayını yapmıyordur.
  • İsteğiniz Radyo ilke ve kurallarına aykırıdır.
  • İsteğiniz DJ e ulaşmamıştır.
  • İstediğiniz şarkı DJ repertuvarında mevcut değildir.

Radyo yayın kural ve ilkelerine uygun olmayan bir istek yaptığınızda veya istek şarkınız repertuvarda bulunmamadığı durumlarda DJ size kendi seçtiği bir şarkıyı gönderecektir.

Her şarkıyı isteyebilir miyim?

Arabesk, fantezi, taverna gibi yoz müzikler, siyasi ve dini içerikli müzikler, marşlar dışında her türlü şarkıyı isteyebilirsiniz. İstisnai olarak belirli bir dili, dini, ırkı, cinsiyeti, grubu öven veya aşağılayan şarkıları çalmıyoruz.