CHROME tarayıcısı bildiğiniz gibi popüler bir tarayıcı. Ancak son zamanlarda Java Appletleri, Falsh uygulamaları gibi bir çok internet sitelerinde kullanılan özellikleri güvenlik nedeni ile devre dışı bıraktığını ve artık desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu defa da bir çok internet sitesinin ki özellikle radyo, TV ve video yayını yapan siteleri etkileyecek yeni bir engelleme ile kullanıcılarını karşı karşıya bıraktı. Bu kararı bir çok geleneksel internet kullanıcısını zor durumda bırakacak gibi  gözüküyor. Çünkü bundan haberdar olmayan kullanıcılar sürekli abone oldukları ve sık ziyaret ettikleri sitelere girince herhangi bir ses duyamadıklarında hatayı sitelerde veya kendilerinde aramaya başlıyorlar.

CHROME tarayıcıları Nisan 2018 itibariyle uygulamaya koydukları bir kararla ses, video sitelerindeki “AUTOPLAY” özelliğini devre dışı bırakacaklarını açıkladılar. Bir çok stream yayını yapan siteye girdiğinizde eğer sitenin autoplay kodu varsa, yani sitenize girdiğinizde anında ses duyabiliyor, video oynatmaya başlıyordunuz. Fakat Chrome kullanıcıları artık maalesef bundan faydalanamayacak.

Chrome kullanıcıları artık bu tür autoplay özelliği bulunan sitelerde anında se duyamayacaklar görüntü izleyemeyecekler. Bunu için PLAY tuşlarına basmak zorunda kalacaklar.

Radyo1959.com, radyo1959.com, Radyo1959.net gibi ana dinleme sitelerimize de eğer CHROME tarayıcı ile girdiğiniz takdirde direk radyoyu dinleyemeyecek ve ses duyamayacaksınız. Radyoyu dinlemek için PLAY tuşuna basmanız gerekecek. Dolayısıyla da sayfanızı yenilediğinizde de radyonuzun sesi kapanmış olacak ve tekrar PLAY tuşuna basmanız gerekecek.

RADYO1959 sitelerimizde PLAY tuşu yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi  alt sağ tarafta sanatçı resmi içeren pencerede. Bu PLAY/PAUSE tuşuna bir kez basmanız yayını dinlemeniz için yeterli olacaktır.

Firefox, Opera  ve Internet Explorer gibi  tarayıcılarda böyle bir kısıtlama yok. Biz Firefox kullanmanızı öneriyoruz.

CHROME TARAYICILARDA ``AUTOPLAY`` ÖZELLİĞİNİ TEKRAR AKTİFLEŞTİREBİLİRSİNİZ!

Nasıl mı?

Çok kolay. Öncelikle Chrome tarayıcınızın adres çubuğuna, hani şu sitenizin ismini girdiğiniz kutucuğa aşağıdaki satırı kopyalayıp yapıştırın ve ENTER tuşuna basın

chrome://flags/#autoplay-policy

Soldaki ekran çıktısından da göreceğiniz gibi adres satırına verdiğimiz komutu girip “Enter” tuşuna bastıktan sonra CHROME’un ekstra ayarlarının bulunduğu sayfa karşınıza gelecek burada “Autoplay Policy” bölümünü en başta göreceksiniz. İlk karşınıza geldiğinde bu ayar sağ taraftaki kutucukta “DEFAULT” olarak görülecek. Bu açılır kutuya tıklıyoruz.

Evet, resimlerden de takip edebilirsiniz. “Autoplay Policy” bölümündeki açılır kutucuktan “default” olan bölümü “No user gesture is required” olarak seçiyoruz.

Artık en alttaki “Relaunch Now” tuşuna basmanız veya tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra autoplay özelliği tekrar aktif hale gelecek ve sitemize girdiğinizde otomatik olarak yayını dinlemeye başlayacaksınız.

Keyifli dinlemeler.

Not: Yapacağınız bu değişiklik kesinlikle bir risk taşımamaktadır. Daha geniş bilgi için Chrome’un  https://developers.google.com/web/updates/2017/09/autoplay-policy-changes sitesini inceleyebilirsiniz.